Izomaltuloza - co to jest?

Izomaltuloza - co to jest?

Izomaltuloza, inaczej zwana palatynozą, to substancja występująca naturalnie w miodzie oraz cukrze trzcinowym, stosowana w postaci białego cukru. Długo rozkłada się w organizmie, dzięki czemu jest odpowiednia dla sportowców oraz osób cierpiących na cukrzycę. Obecnie odkrywa się coraz więcej zalet oraz zastosowań tego produktu. Mimo swoich dobroczynnych właściwości, w Polsce nie jest on jeszcze zbyt znany. 

Izomaltuloza wyróżnia się wieloma zaletami, dzięki którym góruje nad innymi rodzajami cukru. Po pierwsze, jest doskonale przyswajalna przez organizm, choć proces ten zachodzi nieco wolniej niż w przypadku sacharozy i innych cukrów. Jednak dzięki temu wzrost insuliny oraz glukozy w organizmie nie następuje w sposób gwałtowny. To powoduje, że palatynoza idealnie sprawdzi się u osób zmagających się z nadwagą bądź otyłością oraz trenujących. Warto również pamiętać, że dzięki swojej niezwykłej wchłanialności nie jest ona toksyczna nawet w dużych dawkach, co stanowi jej spory atut. Co więcej, cukier ten korzystnie wpływa na proces odchudzania. Ułatwia on rozpad kwasów tłuszczowych i zapobiega ich ponownej syntezie, wskutek czego dochodzi do ich redukcji. Dodatkowym atutem palatynozy jest fakt, że nie powoduje ona próchnicy. Nie jest rozkładana w jamie ustnej, dzięki czemu nie przyczynia się do jej powstania jak większość cukrów. 

Ilość zalet izomaltulozy pokazuje, że jest to cukier warty wypróbowania. Nie tylko nie powoduje próchnicy, ale również wspomaga odchudzanie i idealnie nadaje się dla osób aktywnych fizycznie. Stanowi również doskonały wybór dla diabetyków oraz osób walczących z otyłością. Dzięki swojemu kompleksowemu działaniu, cukier ten stał się częścią niektórych odżywek przeznaczonych dla sportowców, znajduje się w składzie między innymi Profi Mass oraz Pump Express.

Komentarze innych (0)
Napisz swój komentarz
Końcowa ocena